دانلود پکیج های SDK اندروید به علت محدودیت گوگل برای ما بصورت عادی ممکن نیست، ساده ترین راه اینه که آی‌پی‌مون رو تغییر بدیم و با SDK Manager اقدام به دانلود موارد مورد نیازمون کنیم، ولی دلایلی همچون سرعت پایین دانلود، قطع شدن ارتباط و نبود قابلیت resume در این برنامه این کار رو سخت و در مواردی غیر ممکن میکنه، در ادامه با یه روش من در آوردی (از دستاورد! های این جانب) می‌تونید به شکل ساده تری این پکیج ها رو دانلود و نصب کنید.

۹۶/۲/۴: در نسخه های جدید رابط گرافیکی SDK Manager با Android Studio ادغام شده، و امکان استفاده از این روش وجود نداره، و به لطف وجود T0r و اینترنت خوب ایرانسل من هم از طریق Android Studio موارد لازم رو دریافت می‌کنم.


این روش در اوبونتو انجام شده، ولی کلیت کار در تمام سیستم عامل ها به همین شکل هست.

پیدا کردن اسم فایل پکیج

آی‌پی‌تون رو تغییر بدید (برای این کار حداقل به تعداد انگشت های دستامون راه هست) و SDK Manager رو باز کنید تا لیست تمام پکیج ها بروز بشه، فرض کنیم می‌خوایید Android SDK Tools 24.4.1 رو دانلود کنید، اول باید اسم فایل این پکیج رو پیدا کنید، حالا تیک پیکج مورد نظر رو بزنید و دکمه Install Package رو بزنید.


سمت چپ پنجره باز شده پکیج مورد نظر رو انتخاب کنید (تصویر زیر) تا در سمت راست اطلاعات اون به نمایش در بیاد، حالا مقدار SHA1 رو انتخاب و با دکمه های Ctrl + C اون رو داخل کلیپ بورد کپی کنید.


ترمینال رو باز و این دستور رو وارد کنید تا وارد فولدری بشید که SDK Manager فایلهای XML اطلاعات پکیج ها رو اونجا نگهداری میکنه:
cd ~/.android/cache/

حالا با کمک ابزار grep  فایلی که مقدار SHA1 در اون قرار داره رو پیدا کنید:
grep -n 7e00ea3715f2cf666296ce22058764ec7ecb3b7e *

خروجی دستور بالا چیزی شبیه به این خواهد بود:
sdkbin-1_b5899ad3-repository-11_xml:1904:                <sdk:checksum type="sha1">7e00ea3715f2cf666296ce22058764ec7ecb3b7e</sdk:checksum>

خروجی بالا به ترتیب شامل اسم فایل + شماره خطی که مقدار SHA1 در اونه + متن اون خط از فایل هست، این فایل رو با gedit یا هر ویرایشگری که دوست دارید باز کنید:
gedit sdkbin-1_b5899ad3-repository-11_xml

اون خط رو پیدا کنید، درست زیر این خط اسم فایل پکیج رو می‌تونید ببینید، در مثال ما یعنی tools_r24.4.1-linux.zip.


دانلود پکیج

برای دانلود دو گزینه پیش رو دارید:

گزینه اول: گشتن اسم فایل در گوگل، احتمال اینکه حداقل یک mirror پیدا کنید کم نیست، متن جستجو هم بهتره به این شکل باشه:
zip_file_name intitle:"index of"

برای نمونه من این سایت رو پیدا کردم:
http://mirrors.neusoft.edu.cn/android/repository/


گزینه دوم: اسم فایل رو به انتهای یکی از این دو لینک اضافه کنید :
http://dl-ssl.google.com/android/repository/
http://dl.google.com/android/repository/

حالا یه لینک مستقیم از سرور گوگل دارید که میتونید بی واسطه یا با واسطه اون رو دانلود کنید، با واسطه یعنی اون فایل در جایی دیگه دانلود بشه و شما از اونجا فایل رو دریافت کنید، اصطلاحا به این کار mirror uploading میگن، سایت زیر این قابلیت رو داره و بصورت رایگان میتونید این کار رو انجام بدید.
http://d-h.st/


نکته مهم: همه پکیج ها در فولدر repository قرار ندارن، برای مثال System Image ها در مسیر زیر قرار دارن:
http://dl-ssl.google.com/android/repository/sys-img/


که داخل این مسیر باز چند فولدر دیگه قرار داره با توجه به نوع اونها دسته بندی شدن، برای بررسی این بیشتر میتونید این لینک ها رو بررسی کنید:
http://mirrors.neusoft.edu.cn/android/repository/sys-img/
http://mirrors.neusoft.edu.cn/android/repository/extras/

نصب package دانلود شده

به فولدر SDK برید و یک فولدر با اسم temp بسازید و فایل زیپ رو توی این فولدر قرار بدید، حالا برید سراغ SDK Manager و دکمه Install رو جهت نصب پکیج بزنید، به پایان رسید این داستان.

بروزرسانی:  استخراج لینک دانلود پکیج های SDK اندروید